Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Badania poprawiające zdrowie i ratujące życie pacjentów

23 września, 2024 Badania poprawiające zdrowie


Należy dbać o swoje zdrowie, bo ma się je tylko jedno. Aktualnie jest to możliwe, ponieważ można korzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, dzięki czemu wykrycie wielu chorób możliwe jest na bardzo wczesnym etapie. Na wiele badań można zdecydować się samodzielnie, korzystając z usług prywatnych placówek medycznych. Wśród takich badań wymienić można rezonans magnetyczny. Czy trzeba się go obawiać? W jakich przypadkach się ono przydaje?

MRI – bezbolesne badanie wykorzystywane w diagnostyce

 Rezonans magnetyczny to bezbolesny rodzaj badania, które wykorzystuje się do tego, aby zobaczyć wnętrze człowieka. Szczegółowość tego badania pozwala zobaczyć wszystkie narządy człowieka na wielu płaszczyznach, co też jest koniecznością w przypadku diagnozowania wielu chorób. W trakcie badania pacjent umieszczany jest w specjalnym polu magnetycznym, które jest 20 000 razy większe niż pole magnetyczne Ziemi. Przy czym nie trzeba się go obawiać, ponieważ jest ono w pełni bezpieczne. Lekarze zlecają jego wykonanie, aby móc potwierdzić lub wykluczyć pewne jednostki chorobowe. Oczekiwanie na bezpłatne badanie może być długie. Nie ma się co oszukiwać. W wielu przypadkach czas jest ważny, dlatego warto zdecydować się na wykonanie tego badania. Rezonika, nowoczesna pracownia diagnostyczna, której ofertę można znaleźć na https://rezonika.pl/, oferuje wykonanie rezonansu magnetycznego w Lublinie.

Kiedy przydaje się rezonans magnetyczny?

Pomimo tego, że lekarz zdecyduje o wykonaniu takiego badania, nie trzeba się go obawiać. Taka decyzja może zostać podjęta zarówno w przypadku osób dorosłych, ale także dzieci. Jest ono konieczne, ponieważ pomaga w przypadku diagnozowania następujących chorób:

  • stwardnienie rozsiane,

  • nowotwory mózgu,

  • choroby oczodołów,

  • guzy rdzenia kręgowego,

  • zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym,

  • podejrzenia urazów mózgu i czaszki po wypadkach,

  • stwardnienie rozsiane i inne choroby demielinizacyjne

  • choroba Alzheimera i inne choroby otępienne.

Tych chorób jest znacznie więcej. Należy zdać sobie sprawę, że w takich przypadkach ważna jest diagnostyka, dzięki czemu będzie można doprowadzić do całkowitego lub częściowego wyleczenia. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie jednostką chorobową ma się do czynienia.

Częstotliwość wykonywania badań MRI

Jak już było mówione, rezonans magnetyczny jest tym rodzajem badania, które w zdecydowanej większości przypadków nie ma negatywnego wpływu na człowieka. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, aby wykonywać je nawet kilkukrotnie w ciągu roku. Jest to tym bardziej ważne dla osób, które są narażone na zachorowania, np. na nowotwory. W ten sposób będzie można czuwać. Jeżeli będzie trzeba, w odpowiednim momencie będzie można zareagować, co też pomoże wydłużyć życie. Nie trzeba się pytać lekarza o zgodę na wykonanie MRI. Można się na to samodzielnie zdecydować. Osoby wykonujące badanie przeprowadzą z pacjentem wywiad, dzięki czemu będzie można wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Rezonans można wykonać na całym ciele, jak również na poszczególnych fragmentach. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakimi podejrzeniami ma się do czynienia. Czas badania uzależniony jest od obszaru, który ma zostać prześwietlony. Może on trwać pięć minut, ale trwać znacznie dłużej. Jednak nie ma się co niecierpliwić, ponieważ chodzi tu o ochronę zdrowia. W przypadku dzieci może zostać zastosowane znieczulenie, aby mieć pewność, że nie będą one ruszały się w trakcie badania.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-u4u.pl

Nasz zespół redakcyjny na e-u4u.pl to grupa pasjonatów i ekspertów z różnych dziedzin – zdrowia, urody, sportu, turystyki i lifestyle'u. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, aby dostarczyć Ci inspirujących treści, które pomogą Ci prowadzić zdrowsze życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Korzystanie z wyposażenia laboratoryjnego
Próchnica
Skaner wewnątrzustny

Jesteś zainteresowany reklamą?